-,powiedziała,premier,Beata,Szydło,na,otwarciu,zbiornika,retencyjnego,Świnna,Poręba,na,Skawie,w,Małopolsce." />POWRÓT
     2017-07-27 00:00:00

Premier Beata Szydło o inwestycji w Świnnej Porębie.


"To, co nie udało się przez niespełna 30 lat, udało się w ciągu 2 lat, gdy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Kolejna obietnica wyborcza została spełniona" - powiedziała premier Beata Szydło na otwarciu zbiornika retencyjnego Świnna Poręba na Skawie w Małopolsce.

Region lepiej chroniony przed powodzią

"Rysują się naprawdę bardzo duże perspektywy, ale najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie przed powodzią. Jest to zbiornik wodny, który będzie mógł służyć mieszkańcom nie tylko tego regionu, ale i całej południowej Polski" - powiedziała premier Beata Szydło o Świnnej Porębie.

Wg szefowej rządu inwestycja jest szansą na rozwój dla miejscowości położonych w okolicy. W ramach budowy zbiornika Świnna Poręba powstało 35 km dróg lokalnych oraz infrastruktura sanitarna i kolejowa. Jak dodała, to także "możliwość otwierania się na turystykę". Premier wyraziła przy tym nadzieję, że region Wadowic stanie się atrakcyjny nie tylko dla Polaków, ale również dla zagranicznych turystów.
Polska myśl technologiczna, nowe możliwości

Premier przypomniała, że budowa zbiornika retencyjnego Świnna Poręba to prawdopodobnie jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w Polsce. Inwestycja ta rozpoczęła się w 1986 r. i miała trwać 10 lat. Plan jednak nie został zrealizowany. W 2006 r. rząd PiS powrócił do pomysłu dokończeniu budowy. Jak zaznaczyła premier Beata Szydło, kolejny rząd niewiele zrobił i znów zaprzestał realizacji inwestycji. Dopiero w 2016 r. rząd premier Beaty Szydło przywrócił finansowanie projektu. "To, co nie udało się przez niespełna 30 lat, udało się w niespełna dwa lata gdy rządzi PiS. Należy podkreślać to, że w tak krótkim czasie ta budowa została dokończona" - stwierdziła szefowa rządu.

Inwestycja powstała dzięki polskiej myśli technologicznej. Obiekt projektowali polscy inżynierowie oraz budowały go nasze rodzime firmy.
Zbiornik w Świnnej Porębie

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie, w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Przy zaporze funkcjonować będzie elektrownia wodna, wyposażona w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW.

Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

/fot.arch.redakcji//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier - Beata Szydło


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION